Teoria tarota

„Kto wygra wybory prezydenckie”. Czy tarot odpowie na takie pytania?

"Kto wygra wybory prezydenckie". Czy tarot odpowie na takie pytania?

Jednym z nieporozumień dotyczących Tarota jest oczekiwanie, że odpowie on na każde pytanie dotyczące przyszłości. Tarot nie jest maszyną do skanowania przyszłości, lecz jest jak lustro, które pozwoli Ci przekształcić Twoją teraźniejszość.

Tarot prawdę Ci powie… o wszystkim?

Osoby, które mają krytyczne nastawienie do Tarota, najczęściej wysuwają zarzuty dotyczące racjonalności i skuteczności wróżby. „Gdyby Tarot miał moc odpowiadania na pytania o liczby na loterii, wszyscy byliby już milionerami”, mówią. Trzeba zrozumieć, że w istocie rzeczy Tarot nie służy do odpowiadania na tego rodzaju pytania. Nie służy do przewidywania wyników meczów albo wyborów prezydenckich.

Takie podejście do Tarota nazywa się prognostycznym. Tarot prognostyczny jest traktowany jako narzędzie, po które sięgamy, aby dowiedzieć się, co się stanie. Czasami ma to sens, ponieważ przyszłość jest zakorzeniona w teraźniejszości pytającego, a Tarot może pomóc wydobyć jej potencjał. W innych przypadkach jednak, oczekiwanie, że Tarot przewidzi dokładnie przyszłe fakty, jest niekorzystne.

Dlaczego nie należy oczekiwać od Tarota szczegółów na temat przyszłości

Jest kilka powodów, dlaczego Tarot nie powinien być traktowany jako źródło szczegółowej wiedzy o przyszłości. Przede wszystkim, takie nastawienie odbiera moc pytającemu. Kryje się tutaj założenie, że przyszłość jest już zapisana, że jest nam przeznaczona. Tymczasem współczesna fizyka mówi nam, że przyszłość w każdej chwili się kształtuje. Kształtują ją nasze najmniejsze nawet decyzje. Tarot ma Ci pomóc dokonać takich wyborów, które przyniosą Tobie najlepszą możliwą przyszłość.

Posłużmy się metaforą. Tarot nie jest podręcznikiem, w którym można dokładnie sprawdzić wszystkie informacje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tarot to raczej zeszyt ćwiczeń, którego zadaniem jest wywołać transformację w czytającym i osobie, dla której się czyta. Można powiedzieć, że chodzi o to, co karty tarota z nami robią, a niekoniecznie o to, co nam mówią.

Ponadto, jeśli traktujemy Tarota instrumentalnie, ryzykujemy, że się on przed nami nie otworzy. Tarot, jak każde narzędzie duchowe, wymaga pewnej dozy zaufania. Dlatego nie zaleca się zadawania pytań po to, aby „sprawdzić” wróżbitę.

Tarot – mechanizm działania

Większość współczesnych tarocistów zgodzi się, że karty tarota wydobywają na powierzchnię świadomości utajoną wiedzę czytającego. Jesteśmy w stanie komuś pomóc, ponieważ wiedza o tym, jak pomóc, jest głęboko zapisana w nas samych, w zbiorowej nieświadomości. Jednak zbiorowa nieświadomość nie zawiera wszystkich danych. W szczególności nie zawiera danych o szczegółach przyszłości, ponieważ ta przyszłość dopiero kształtuje się w łonie kosmosu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *