Czy wiesz, że istnieją różne systemy Tarota? Najstarszy znany Tarot – obecnie już praktycznie nieużywany – to system Visconti-Sforza. Trzy współcześnie wykorzystywane systemy to: Tarot marsylski, Thoth Tarot oraz najszerzej znany Rider Waite Tarot. To właśnie tej talii poświęcony jest artykuł.
Dlaczego Rider Waite Tarot jest tak lubiany
Talia Rider Waite została po raz pierwszy opublikowana w roku 1910. Bierze swoją nazwę od domu wydawniczego (Rider), który odpowiadał za jej wydrukowanie, oraz od nazwiska znawcy okultyzmu (Arthur Waite), który ją zaprojektował. Czasami ten system określa się również mianem Rider Waite Smith, aby oddać szacunek artystce Pameli Colman Smith. To ona fizycznie namalowała wszystkie 78 obrazów.
System Rider Waite jest najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich wyżej wspominanych. Większość książek, które służą do nauki Tarota, bazuje na tym właśnie systemie. Ogromna większość dostępnych na rynku talii (a jest tak wiele pięknych!) naśladuje symbolikę użytą przez Pamelę Colman Smith. Przyczyną tej popularności jest prawdopodobnie fakt, iż twórcy zdecydowali się na przedstawienie ludzkich postaci na niemalże wszystkich kartach. Czyni to talię Rider Waite łatwą do odczytania, intuicyjną, zrozumiałą i przyjazną.
Znaczenia kart talii Rider Waite Tarot
Jak każdy Tarot, system Rider Waite zawiera 22 karty Wielkich Arkanów oraz 56 kart Małych Arkanów. Wielkie Arkana przedstawiają życiową podróż Głupca (oznaczonego kartą z numerem 0). Głupiec to każdy z nas, kiedy z otwartością wchodzimy w życie. Głupiec przechodzi kolejno przez 21 „drzwi” (doświadczeń życiowych), które są zobrazowane na kartach Wielkich Arkanów. Przykładowe Wielkie Arkana to Wisielec (oznaczający cierpliwość i poświęcenie), Księżyc (tajemnice, iluzje), Sąd Ostateczny (poznanie samego siebie)…
Małe Arkana z kolei nie odnoszą się do największych doświadczeń życiowych, a raczej do elementów codzienności. Małe Arkana uporządkowane są według kolorów (Kielichy, Monety, Miecze, Buławy) oraz według liczb (od Asa do 10). Każdy kolor, jak również każda liczba, ma swoje znaczenie. Na przykład Kielichy oznaczają świat uczuć i relacji międzyludzkich. As zawsze oznacza początek, pierwszy impuls. Dlatego As Kielichów będzie oznaczał początek miłości, fascynację, zakochanie.
Do Małych Arkanów zaliczamy również karty dworskie (jest to Paź, Rycerz, Królowa i Król w każdym kolorze). Oznaczają one osobowości ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Pazie to młodzieńcza energia i nauka. Rycerz symbolizuje działanie, odwagę, inicjatywę. Królowa oznacza opiekę, atrakcyjność i kobiecą energię. Król jest personifikacją dominacji, doświadczenia i przywództwa. Oczywiście każdą kartę dworską należy odczytywać w kontekście jej koloru.