Czym charakteryzuje się lato w Pięciu Przemianach?

LATO – PRZEMIANA OGNIA – w tradycji chińskiej zostało nazwane Wielkim Yang, bo to okres, w którym ciepło rozprzestrzeniania się wszędzie i zajmuje całą przestrzeń. Podobnie serce w ciele człowieka umożliwia cyrkulację i krążenie, rozprzestrzenianie się ciepła w całym organizmie.

Latem serce osiąga maksimum energii. Chińczykom nie przeszkadza, że serce spełnia ważną funkcję w żywym organizmie i równocześnie jest MISTRZEM DUCHOWYM. Serce łączy i harmonizuje wpływy Nieba i Ziemi na poziomie istoty ludzkiej. Spokojne serce emanuje radością, nie można mieć nadmiaru radości życia. Z sercem łączą się dwie emocje – radość i wesołość, i o ile nie można żyć bez radości serca, to nadmierna i przesadnie długotrwała wesołość może nas pozbawić życia. Radość serca jest spokojna, a wesołość jest emocją, która wywołuje ruch na zewnątrz bez napięcia, wesołość sprawia, że nie odczuwamy żadnego tarcia, trudności w przepływach, jeśli jednak trwa zbyt długo (zabawa weselników, którzy po trzech dniach dalej hulają) staje się rodzajem ekscytacji, podniecenia, kiedy oddajemy wszystko na zewnątrz i opróżniamy całkowicie z energii serce. Pamiętajmy, że postępując zgodnie z zasadami z chińskiej filozofii przyrody, we wszystkim szukamy umiaru – w jedzeniu, piciu i nie pozwalamy sobie na zbyt silne i długotrwale emocje, które zakłócają naszą wewnętrzną równowagę yin–yang.

liliowiec

Z latem korelują smak gorzki, zapach spalenizny, kolor czerwony, kwiaty, duże liście, ale to wcale nie oznacza, że o tej porze roku jemy przypalone potrawy o smaku gorzkim i tylko w kolorze czerwonym. Lato to Wielkie Yang, a wszystkie ekstremalne sytuacje – długotrwałe zimno lub gorąco są ogromnym wyzwaniem dla każdego z nas. Potrawy, które zjadamy powinny być odpowiedzią na wewnętrzne potrzeby naszego organizmu i okoliczności zewnętrzne – klimat, temperaturę, wilgotność powietrza, porę dnia, porę roku. I chociaż każdy reaguje na okoliczności zewnętrzne indywidualnie, bo każdy z nas jest układem yin–yang jedynym w swoim rodzaju, to mimo to u większości osób możemy w lecie zaobserwować pewne ogólne tendencje w sposobie odżywiania.

Latem sięgamy chętniej (z wyjątkiem osób silnie wychłodzonych) po orzeźwiające i wychładzające potrawy, chętnie jemy chłodniki i leciutkie gotowane warzywa z wody, gotowaną fasolkę szparagową, kalafior, dynię makaronową, do tego małosolne ogórki lub mizerię i jeszcze orzeźwiające owoce, jagody, maliny, morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie…

Wiosną zauważyliśmy wpływ ruchu yang na konsystencję zup, które w przeciwieństwie do gęstych i zawiesistych zup zimowych, stały się lżejsze i rzadsze. Podobnie w lecie wolimy lekkie i rzadkie zupy.

Warto wiedzieć, że każdy smak wywołuje w żywym organizmie ruch w określonym kierunku; smak kwaśny ściąga i kurczy, a słony wywołuje ruch z wnętrza w dół, podobnie smak gorzki związany z latem wywołuje ruch w dół, słodki i ostry wywołują natomiast ruch w górę. Smak gorzki, kwaśny i słony wywołują ruch yin w żywym organizmie – ruch w dół i do środka, są smakami, które pomagają nam zrównoważyć silny ruch yang – rozprzestrzenianie się gorąca w lecie. Nic więc dziwnego, że w lecie wiele osób uwielbia małosolne ogórki, które łączą w sobie smak słony i kwaśny i zimną wodę, która należy do Przemiany Wody – smak słony. Do Przemiany Wody należą również bardzo silnie wychładzające miso, tofu, tamari i algi. Możemy zjeść trochę tych produktów w lecie, ale raczej unikać w zimie.

W każdej grupie smaków znajdziemy produkty zrównoważone, wychładzające (yin) i rozgrzewające (yang). W lecie chętniej sięgamy po nawilżające i wychładzające produkty yin. Produktem yin o smaku kwaśnym z Przemiany Drzewa jest bardzo silnie wychładzający rabarbar. Dawniej kompot z rabarbaru był codziennym letnim napojem, obecnie boimy się szczawianów. Wychładzające są również porzeczki, pomidory, jabłka, poziomki z tej samej Przemiany. Do Przemiany Ognia należy bardzo silnie rozgrzewająca prawdziwa kawa, rozgrzewające wino i wychładzające: herbata i piwo. Wychładzające produkty z Przemiany Ziemi, smak słodki to: grzyby, bakłażany, buraki, gruszki, arbuz, ogórki. Wychładzającymi produktami yin z Przemiany Metalu są: kalafior, oregano i mięta.

Te ogólne tendencje powinny być jednak zmienne w przypadku, kiedy nastąpią chłodne i deszczowe letnie dni, bo chociaż w cyklu Pięciu Przemian lato określane jest jako WIELKIE YANG, to przecież zdarzają się chłodne lata, a wtedy trzeba zrezygnować z chłodników i jeść lekko rozgrzewające gotowane posiłki.

O każdej porze roku jemy produkty we wszystkich pięciu smakach, bo Pięć Elementów to pięć aspektów tego samego życia; we wszystkim co istnieje możemy odnaleźć pięć kolorów, pięć smaków, Pięć Przemian, które tworzą całość. O każdej porze dnia i roku posiadamy wszystkie organy wewnętrzne, które powinny pozostawać w dynamicznej równowadze i dlatego okresowe upodobania kulinarne nie powinny być przesadne.

Źródło: Anna Czelej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *