Każdego dnia pojawia się mnóstwo innowacyjnych, nowoczesnych diet, które w fantastyczny sposób mają odmienić naszą figurę. Ale czy są to sprawdzone, bezpieczne sposoby na odżywianie na całe nasze życie? Zapewne wielu z nas słyszało także o Kuchni Pięciu Przemian, która nie jest tylko dietą, lecz filozofią życia i ma swoje początki aż 5 tysięcy lat temu w Chinach. Skoro metoda ta funkcjonuje już tak długo, może rzeczywiście jest warta uwagi?

„Wiosna w kuchni Pięciu Przemian” Anny Czelej to początek serii wydawanej zgodnie z porami roku. Wkrótce czekają nas kolejne części: Lato, Jesień i Zima. W obszernym wstępnie poznamy podstawowe założenia tej kuchni, w której podstawą jest zrównoważona energetyka potraw. Poznamy czym jest yin i yang, które produkty mają właściwości rozgrzewające, a które wychładzające. Przyznajemy, na początku może się to wydawać trochę skomplikowane, ale w książce Anny Czelej zasady Kuchni Pięciu Przemian są bardzo przystępne. Pomocna może okażać się tabela aspektów smakowych produktów wiosennych sklasyfikowana w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić gotowanie początkującym. Kolejne działy zawierają instrukcję jak przygotowywać zupy, surówki i sałatki, dania ciepłe, warzywa gotowane, duszone i pieczone, przekąski, dodatki i w końcu ( nasze ulubione) wiosenne desery. Ponadto, każdy składnik przepisu opatrzony jest literką obok, która oznacza przemianę drzewa, ognia, ziemi, metalu lub wody. Dania są naprawdę łatwe, wegetariańskie, wiele z nich nie zawiera glutenu, a zdjęcia każdego z nich ułatwią naukę.

Jeśli myśleliście kiedyś, że skoro Kuchnia Pięciu Przemian pochodzi z Chin, będziecie jedli tylko ryż i wieprzowinę – jesteście w błędzie. „Wiosna w Kuchni Pięciu Przemian” to przede wszystkim aromatyczne warzywa i owoce. Jest tu i trochę ekstrawagancji na przykład w postaci sałatek z pokrzyw, ale przecież wiosna to czas ekplozji zieleni! Warto obok sprawdzonych smaków spróbować czasem nowości. We wszystkim przecież powinna być równowaga. Yin i yang. Polecamy gorąco uwadze!

Reni Jusis

Miło nam oznajmić, że nasz portal EkoMama objął patronat nad serią książek Anny Czelej dotyczącej Kuchni Pięciu Przemian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *