Pory roku według Pięciu Przemian

Wiosna to dobry czas na oczyszczanie i odnowę organizmu, lato sprzyja aktywności, zabawie i radości, natomiast jesień i zima zapraszają do zwolnienia tempa życia. Każda pora roku charakteryzuje się inną energią, zachęca nas do większej lub mniejszej aktywności. Cały świat przyrody żyje zgodnie z rytmem Ziemi. Człowiek powinien nauczyć się żyć w zgodzie z porami roku, regenerować swoje siły, wtedy gdy pora roku ku temu sprzyja. Sprawi to, że w sposób naturalny odczuje pełnię życia i wewnętrzny spokój, gdy nastaną pory roku zachęcające do aktywności. Natomiast osoby, które przez cały rok dają z siebie wszystko, prędzej czy później odczują permanentny brak energii, zmęczenie i znudzenie.

poryroku

Wiosna
Wiosną aktywna jest Przemiana Drzewa. Ta zielona pora roku to czas odnowy, odrodzenia, wzrostu. Nowe pomysły i chęci do działania zapewnia nam ruch energii yang. Dzięki niemu odczuwamy przypływ sił i potrzebę wcielania pomysłów w życie. Odnowa, którą zapewnia nam wiosna, podtrzymuje „fizyczną i duchową giętkość”. Z kolei taka elastyczność wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych związanych z Przemianą Drzewa – wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Lato
Lato to czas Przemiany Ognia. Energia yang wzmaga się, co przejawia się chęcią do działania i dużym zapasem sił. Mamy w sobie wystarczającą ilość energii, by sprostać codziennym obowiązkom oraz spędzać przyjemnie czas na spotkaniach towarzyskich czy imprezach do późnej nocy. To idealny czas w roku, aby otworzyć w pełni swoje serce na przepływ radości, miłości, obfitości. To właśnie latem możemy pozwolić sobie na małe zaniedbania, np. zbyt krótki czas na sen czy wypoczynek (oczywiście, jeśli ktoś dba o swój organizm przez pozostałą część roku).

Jesień
Jesienią na horyzonty wyłania się Przemiana Metalu. Po aktywnym lecie, energia Przemiany Metalu stopniowo wprowadza równowagę i potrzebę wyważonego działania. To czas, w którym powinniśmy zwolnić tempo życia na rzecz odpoczynku, relaksu i nieco większej niż latem ilości snu. To wszystko wzmacnia płuca, które są odpowiedzialne za odporność. Dbając o siebie w ten sposób, jesienią i zimą mamy szansę odnowić w sobie energię, którą spożytkowaliśmy latem.

Zima
Po jesieni i królującej wtedy Przemianie Metalu, przychodzi czas na Przemianę Wody. Zimowa aura sprzyja, by skupić się na swoim życiu, na planach, porządkach i na tym, co jest naprawdę ważne. Choć być może trudno to nam zaakceptować, nie powinniśmy eksploatować swojego organizmu – czy to nadmiarem pracy, seksu, czy innej aktywności. Po dłuższym czasie takiego stylu życia będziemy czuć się wyczerpani. Zima to czas na wewnętrzne porządki i pozbycie się zbędnego balastu, aby mógł zaistnieć spokój w naszej duszy. Z taką wewnętrzną mądrością i równowagą będziemy mogli pewnie wkroczyć w nowy cykl, który zapoczątkuje wiosna.

Dojo
W filozofii Pięciu Przemian pojawia się jeszcze jeden okres, swego rodzaju „pora roku”. Jest to tzw. dojo, okres przejściowy pomiędzy głównymi porami (między wiosną a latem, latem a jesienią, jesienią a zimą, zimą a wiosną). Dojo trwa około 18 dni. Jest to okres, kiedy zarówno przyroda, jak i ciało człowieka przygotowuje się do kolejnej pory roku. W tym czasie możemy czuć się niezharmonizowani, nieobecni, jakbyśmy bujali w obłokach.

Źródło: materiały redakcji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *