Jak gotować według Pięciu Przemian?

jinjang
Przed rozpoczęciem gotowania według Pięciu Przemian, warto poznać smaki poszczególnych produktów żywnościowych, i ugotować najprostszą potrawę dodając produkty w kolejności Pięciu Przemian.

Każdy produkt ma określony smak i według tego można go przyporządkować do odpowiedniej Przemiany. Do każdej Przemiany zaś należą korelujące ze sobą zjawiska i pory roku. Właśnie kolejność następujących po sobie pór roku to też kolejność Przemian, czyli: wiosna, lato, późne lato, jesień i zima. Zmieniające się pory roku odzwierciedlają główny nurt przemian w całej przyrodzie w cyklu odżywczym.

Gotując według Pięciu Przemian możemy zacząć od dowolnej Przemiany i na dowolnej skończyć. Cykl taki można przejść dowolną ilość razy, jednak nie wolno się cofać. Jeśli więc zapomnimy o jakimś składniku to idziemy dalej (zaczynając nowy cykl) aż dojdziemy do właściwej Przemiany, do której należy zapomniany produkt.

Gotując według Pięciu Przemian wpisujemy się w główny nurt przemian w przyrodzie i potrawy ugotowane w ten sposób są smaczne, intuicyjnie gotujemy według Pięciu Przemian.

Poznając powyższe zasady można ugotować każdą potrawę, z kuchni polskiej, regionalnej, wegetariańskiej, wegańskiej czy bezglutenowej korzystając przy tym z sezonowych, ogólnodostępnych produktów. Żeby rozsądnie stosować metodę Pięciu Przemian w kuchni i gotować potrawy sprzyjające zachowaniu równowagi, wystarczy, zrozumieć i przyswoić działanie danych produktów żywnościowych w zależności od ich właściwości. Dzięki temu każdego dnia przyrządzisz zdrowe, harmonijne, pożywne i pyszne dania.

Więcej o Pięciu Przemianach przeczytasz pod tym linkiem.

Źródło: materiały redakcji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *