Czym charakteryzuje się wiosna w Pięciu Przemianach?

Według Chińczyków wiosna ma cechy Gromu10個セット 土鍋 五十鈴三島6号鍋 [ 22 x 19.8 x 12.3cm ] 料亭 旅館 和食器 飲食店 業務用, który budzi życie na ziemi[1989] ドメーヌ・ド・ラ・ロマネ・コンティ DRC マール・ド・ブルゴーニュ 700ml 木箱入り, i wykazuje cechy niepohamowanej i nieokiełznanej męskiej siły – yang松村工芸 【代引不可】【直送】 人工観葉 ベンジャミン スリム FST バーク付き(79-98649-0) M-10 [B011802]. Jest to ekspansywny ruch w górę kiełkującego ziarna pszenicyその他 HP(旧コンパック) HP X121 1G SFP LC LX Transceiver J4859C ds-829481, także siła zielonego Drzewa zakorzenionego mocno w ziemi■超得■SUMMER SALE第2弾8/11(金)〜【企画+弊社企画】カリモク 背付きベンチ CU4713【150幅/合皮張り】3人掛椅子 ダイニングチェア 食堂椅子 karimoku シアーセレクト. Taką energię w ciele człowieka ma wątroba未使用品 仕立て上がり 本場泥大島紬100亀甲男物着物アンサンブル, która odpowiada za pracę twórczą綿100% 無地調 国産 こたつ布団 掛け布団単品 『いろり』 茜(レッド) 215×215cm, intuicję『 シャトーラギオール グランクリュ ブロンドホーン 左利き 』ソムリエナイフ ワインオープナー コルクスクリュー コルク抜き ワイン雑貨 ワイングッズ ワインツール ワイン用品 皮ケース付き キッチ, spontaniczność砂利:白川みかげ砂利 8分(21-30mm)400kg(20kg×20袋), popycha do przodu★ポイント最大7倍★【全国配送可】-ブラシ消毒器 C−10(1列用) ブラシ格納庫のみ ナビス 型番C-10(1列) asn0-1150-01 -【医療・看護用機器】. Późna wiosna ma cechy subtelnej kobiety, łagodnego Wiatru, który wszystko przenika i dociera wszędzie, jest to aspekt yin wiosny.

Wiosenny ruch yang w górę jest widoczny także w potrawach gotowanych o tej porze roku, szczególnie w zupach. Wtedy zmieniają one konsystencję, nie są gęste i zawiesiste, lecz, stają się lżejsze i rzadsze, tak jak yang, które jest lekkie, małe, ruchliwe i szybkie.

Drugą najbardziej zauważalną cechą wiosennych potraw jest zieleń. To barwa, która określa właściwości Przemiany Drzewa. Wiosną szalejemy za każdą zieloną roślinką, która dopiero wykiełkowała z ziemi, na przykład majową sałatą prosto z grządki.

Z wiosną i wątrobą związany jest smak kwaśny, jednak nie oznacza to, że o danej porze roku jemy wyłącznie produkty kwaśne (lub gorzki czy słone w przypadku innych pór roku). Wiosna popularnością cieszą się także produkty o smaku ostrym na przykład szczypiorek i rzodkiewka, według Pięciu Przemian smak ostry – Przemiana Metalu – kontroluje wiosnę, czyli Przemianę Drzewa – jest to więc naturalna potrzeba szukania równowagi o tej porze roku.

Wiosną dysponujemy produktami we wszystkich pięciu smakach i należy pamiętać, aby spożywać produkty spożywcze w pięciu smakach, i nie eliminować żadnej grupy ani żadnej Przemiany. Jedzenie przez dłuższy czas produktów żywnościowych w jednym smaku, może w istotny sposób zakłócić równowagę organizmu, podobnie jak jedzenie potraw silnie rozgrzewających lub silnie wychładzających.

Wiosną robi się ciepło i dlatego możemy sięgnąć po większą ilość wychładzających produktów, nie rezygnując przy tym z ciepłych, gotowanych dań. Przyroda odpowiada na nasze potrzeby i dostarcza nam wszystko we właściwym czasie. Jedzenie w dużych ilościach sałaty, pomidorów, jabłek, ogórków czy gruszek zimą jest poważnym błędem, bo są to produkty wychładzające, natomiast wiosną możemy sobie pozwolić na zjedzenie większej ilości surówki lub wychładzających truskawek. Nie żałujmy sobie sezonowych wiosennych smakołyków; sałata, szczypiorek, młode zioła, młode ziemniaki, truskawki o tej porze roku są przepyszne i nie będą tak dobrze smakować w żadnej innej porze roku.

Wiosną wystarczy spożywać lekkie i szybkie w przygotowaniu dania, dlatego dominują wtedy zupy, sałatki surówki czy gotowane warzywa.

Źródło: Anna Czelej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *